Velký pokles počtu lidí, kteří „nikdy“ necvičí, ale příliš mnoho lidí se stále hýbe jen zřídka

0
Velký pokles počtu lidí, kteří „nikdy“ necvičí, ale příliš mnoho lidí se stále hýbe jen zřídka

Malta zaznamenala největší pokles v Evropě v počtu lidí, kteří „nikdy“ necvičí, ukazují čerstvé údaje EU.

Navzdory tomu je na ostrově stále nejvyšší podíl jedinců, kteří se „zřídka“ věnují nějakému sportu nebo fyzické aktivitě.

Nejnovější průzkum Eurobarometru Evropské komise o fyzické aktivitě a sportu, který proběhl v celém bloku od dubna do května, poukazuje na několik významných zlepšení pro Maltu ve srovnání s mírami z roku 2017, kdy poslední recenze byla provedena.

Respondenti měli čtyři možnosti, jak charakterizovat, jak často cvičí: nikdy; zřídka; s určitou pravidelností; a pravidelně.

Polovina respondentů na Maltě uvedla jako důvod svého nedostatku pohybu nedostatek volného času.

Pro průzkum je cvičení definováno jako jakákoli forma fyzické aktivity ve sportovním kontextu, jako je plavání, trénink ve fitness centru nebo běh.

Podle posledních údajů 31 procent dotázaných na Maltě uvedlo, že „nikdy“ necvičí ani nesportují.

Toto číslo patří k nejnižším v Evropě – o 25 procentních bodů méně než v roce 2017 a od té doby jde o největší propad, který zaznamenal kterýkoli členský stát.

Přesto více než třetina dotázaných v dubnu a květnu uvedla, že „zřídka“ cvičí nebo sportují.

To je nejvyšší míra ze všech členských zemí.

Pouze čtvrtina dotázaných uvedla, že cvičí „s určitou pravidelností“ a pouze sedm procent označilo provozování nějaké formy fyzického sportu za „pravidelné“.

Další zlepšení pro Maltu však bylo v „energické aktivitě“, jako je zvedání těžkých věcí, kopání, aerobik nebo rychlá jízda na kole. Zatímco téměř třetina uvedla, že se do takových aktivit nikdy nezapojuje, bylo to o 26 procentních bodů méně než v roce 2017.

Padesát sedm procent dělá tento druh intenzivní fyzické aktivity jeden až tři dny v týdnu a míra klesla na 15 procent u těch, kteří takové aktivity dělají čtyři až pět dní v týdnu.

Proč cvičit?

Na otázku, proč sportují nebo se věnují fyzické aktivitě, odpovědělo 37 procent respondentů, že to dělají pro „zlepšení kondice“ a také pro „kontrolu hmotnosti“.

Devět procent respondentů také uvedlo, že je to lepší integrace do společnosti. Ukázalo se, že z členských států zahrnutých do průzkumu nejčastěji využívají sport a fyzickou aktivitu jako způsob socializace Malťané.

Mezitím polovina respondentů na Maltě uvedla nedostatek volného času jako důvod svého nedostatku pohybu. S 49 procenty byla míra na Maltě druhá nejvyšší v Evropě, pouze Kypr častěji zaregistroval tento důvod, proč sport nezařazovat do každodenního života lidí.

Malta se dlouho potýká s nízkou mírou fyzické aktivity a vysokou mírou obezity a navzdory snaze tento problém řešit, ostrov často vede mezinárodní žebříčky v kategorii nadměrné hmotnosti.

V květnu zpráva WHO zařadila Maltu na druhé místo mezi 53 zeměmi pro dospělé s obezitou a nadváhou.

Nezávislá žurnalistika stojí peníze. Support Times of Malta pro cena kávy.

Podpoř nás

podobné příspěvky

Leave a Reply