Pět minut dechového cvičení by mohlo snížit krevní tlak: Studie

0
Pět minut dechového cvičení by mohlo snížit krevní tlak: Studie
  • Nový výzkum naznačuje, že typ dechového tréninku může snížit krevní tlak za pouhých pět minut denně.
  • Bylo zjištěno, že zařízení, které trénuje dýchací svaly, je stejně účinné jako léky a hubnutí.
  • Dechový trénink může mít rychlé výsledky, ale nenahrazuje jiné zdravé návyky, říká výzkumník.

Nový výzkum naznačuje, že pouhých 30 hlubokých nádechů denně se speciálním zařízením by mohlo léčit nebo předcházet vysokému krevnímu tlaku stejně účinně jako léky a hubnutí.

Podle studie zveřejněné 15. Journal of Applied Physiology.

Vědci z University of Colorado Boulder a University of Arizona provedli testy s celkem 128 zdravými dospělými ve věku 18 až 82 let, kteří prováděli dechová cvičení po dobu šesti týdnů.

Účastníci používali ruční zařízení, podobné inhalátoru, asi pět až 10 minut denně, přičemž se 30 zhluboka nadechli, protože přístroj kladl odpor, takže dýchací svaly musely pracovat tvrději, aby se nadechly.

Během dvou týdnů si vědci začali všímat zlepšení krevního tlaku účastníků s pouze mírnou, dočasnou bolestí svalů nebo točením hlavy jako vedlejšími účinky. Na konci studie zaznamenali průměrné snížení systolického krevního tlaku o 9 mmHg.

Výsledky jsou stejně účinné jako léky, možná účinnější než změny životního stylu, jako je snížení sodíku nebo zhubnout, a podle Daniela Craigheada, hlavního autora studie a asistenta profesora výzkumu na University of Colorado Boulder, by se mohly v průběhu času dále zlepšovat.

“Lidé mohou očekávat poměrně rychlé výsledky,” řekl Insideru. “Čekali bychom, že když půjdeš déle, krevní tlak klesne ještě víc.”

Vědci byli také překvapeni, když zjistili, že školení prospívá nejen lidem, kteří potřebují snížit svůj krevní tlak, ale také mladým zdravým účastníkům.

“Co je na tom opravdu vzrušující, je to, že je to užitečné pro širokou škálu dospělých. Lidé s krevním tlakem na nezdravé úrovni by teď mohli těžit z toho, že si to zařadí do své rutiny,” řekl Craighead. “Ale někdo by mohl začít ve třiceti a držet se toho roky, aby pomohl oddálit nebo předejít hypertenzi.”

Odporné dýchání může být zkratkou ke zdravotním přínosům, ale nenahrazuje cvičení

Lékařský zájem o dechové cvičení není novinkou. Pomalé, hluboké dýchání je spojeno s výhodami jako je úleva od stresu, lepší spánek, zdravější krevní tlak a zlepšení duševního zdraví.

Ale odporový trénink pro váš dech vám může umožnit získat více výhod za mnohem kratší dobu, podobně jako jak zvedání těžkých vah může zvýšit přírůstky sílyřekl Craighead.

A na rozdíl od jiných způsobů léčby vysokého krevního tlaku, jako jsou léky nebo tradiční cvičení, výhody dechového tréninku mohou přetrvávat i poté, co účastníci léčbu ukončí, dodal.

Výzkum zjistil, že když účastníci zkoušeli trénink po dobu šesti týdnů, přestali na šest týdnů a poté znovu testovali, jejich krevní tlak zůstal téměř tak nízký jako těsně po tréninku. Craighead uvedl, že výzkumný tým nyní zkoumá, zda by kratší „udržovací dávka“ tréninku mohla pomoci rozšířit výhody ještě více, s minimálním časem a úsilím.

Pracují také na způsobech, jak pomoci více lidem těžit z této techniky. Laboratorní testy používaly zařízení za 500 dolarů, ale Craighead řekl, že levnější a jednodušší verze je nyní komerčně dostupná a výzkumníci pracují na aplikaci, která by lidi naučila používat ji efektivně.

Přesto to není náhrada za jiné zdravé návyky. Pravidelný pohyb a správná výživa jsou důležité pro udržení svalové hmoty a udržení nízké hladiny cholesterolu podle Craigheada k dlouhodobé prevenci chronických onemocnění.

“Není to kouzelná kulka pro celkové kardiovaskulární zdraví, takže lidé by neměli přestat dělat jiné formy cvičení,” řekl.

podobné příspěvky

Leave a Reply